Biographical Sketch
Member of Parliament
XI Lok Sabha


Father's Name: Shri Mookaiah Date of Birth: 4 March 1944 Place of Birth: Vellanaikottai in Distt. Nellai Kattabomman (Tamil Nadu) Marital Status: Married on 12 July 1974 Spouse's Name: Smt. Amala Arun Children: Two sons and two daughters Educational Qualifications :
M.A., B.L. Educated at V.O.C. College, Tuticorin; St. Xaviers College, Palayan Kottai; Gandhigram University, Distt. Anna and Madras Law College, Madras (Tamil Nadu) Profession :
Lawyer and Agriculturist Permanent Address :
(i)Vill. Vellanaikottai, Taluk Sivagiri, Distt. Nellai Kattabomman-627 818 (Tamil Nadu) (ii)Nannagaram, P.O. Melagaram, via Tenkasi, Distt. Nellai Kattabomman-627 818 (Tamil Nadu) Tel. (04633) 22851 Positions Held :
1972-77General Secretary, Youth Congress (I), Distt. Nellai Kattabomman, Tamil Nadu 1977-81President, Youth Congress (I), Tamil Nadu 1977Elected to Lok Sabha (Sixth) 1980Re-elected to Lok Sabha (Seventh) 1984Elected to Lok Sabha (Eighth) for the third time Sept. 1985 - Dec. 1989Union Minister of State, Industry 1989Elected to Lok Sabha (Ninth) for the fourth time Jan. 1990-Sept. 1990Member, Committee on Subordinate Legislation May 1990-91Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes 1990-91Member, Consultative Committee, Ministry of Agriculture 1991Elected to Lok Sabha (Tenth) for the fifth time June 1991-Jan. 1993Union Minister of State, Urban Development Jan. 1993-April 1996Union Minister of State, Deptt. of Small Scale Industries 1996Elected to Lok Sabha (Eleventh) for the sixth time June 1996Union Minister, Urban Affairs and Employment July 1996-June 1997Union Cabinet Minister, Labour June 1997 onwardsUnion Cabinet Minister, Chemicals and Fertilizers Social and Cultural Activities :
Upliftment of the Harijans, downtrodden and the weaker sections of the society
Favourite Pastime and Recreation :
Reading and gardening Countries Visited :
Widely travelled; Leader (i) Cong. (I) Delegation to USSR; and (ii) Industrial Delegations to Canada, Cameroon, France, Germany, Iran, Italy, Ivory Coast, Maldives, Singapore, Sri Lanka, Sweden, Switzerland, Thailand, U.A.E., U.K. and U.S.A. Other Information :
Imprisoned in Tihar jail along with the late Shri Sanjay Gandhi in 1978 for protesting against the arrest of Smt. Indira Gandhi; arrested and imprisoned in 1990 in Chennai for naming Marai Malai Nagar as Kamraj Nagar     Election Result :
Tenkasi-SC Lok Sabha constituency Total electorate9,73,084 Total votes polled6,80,617 Votes polled in favour of the first four leading candidates: (1) Shri Mookaiah Arunachalam [T.M.C. (M)] 2,90,663 (2) Shri V. Selvaraj (I.N.C.) 1,94,737 (3) Shri P. Jeyaraj [C.P.I. (M)] 82,615 (4) Shri S. Arumugam (B.J.P.) 52,110